Dlaczego płyty winylowe wracają do łask?

Płyty winylowe odtwarzane na gramofonie były popularne do końca lat 80., a później zostały wyparte przez nowsze płyty kompaktowe. Dzisiaj sytuacja ma się zupełnie inaczej. Mimo iż płyty CD nadal są popularnym nośnikiem dźwięku, to płyty gramofonowe wracają do łask! Coraz więcej osób decyduje się na zakup gramofonu lub wyciąga z szafy stare adaptery, by odtwarzać muzykę właśnie z winyli.

Mimo iż te wielkie, czarne płyty mają swoje wady, to mają też swoje zalety, które doceniają ich kolekcjonerzy. Sam gramofon jest świetnym dodatkiem do wnętrza w stylu retro, a przy okazji odtwarza muzykę niezwykle przyjemną dla ludzkiego ucha i przenosi w cudowny klimat z dawnych lat.

Wady płyt winylowych…

Płyty gramofonowe mają swoje wady, ale i niewątpliwie również zalety. Winyle wytwarzano kiedyś z szelaku, a później przerzucono się na bardziej trwały poli(chlorek winylu), któremu to zawdzięczają swoją potoczną nazwę.

Pomimo zastosowania trwalszego materiału do produkcji, to nadal pozostają podatne na zniszczenia, a jeśli są nieodpowiednio użytkowane łatwo o ich zarysowanie. Czarne płyty są aż 4-krotnie większe od płyt CD! Jeśli ktoś ma ich sporą kolekcję, potrzebuje także odpowiednio dużo miejsca na ich przechowywanie. Są też cięższe niż srebrne krążki, dlatego muszą stać na wytrzymałej półce lub na podłodze. Winyle mogą odstraszać swoją ceną – są droższe od płyt CD, które to często dostępne są po obniżonej cenie.

Płyty winylowe, zarówno te z muzyką dawnych lub współczesnych wykonawców, są droższe od swoich kompaktowych odpowiedników. Duże, czarne płyty będą też potrzebowały specjalnego sprzętu do odtwarzania – gramofonu. Na rynku można kupić zarówno używane, jak i nowe gramofony. Przedziały cenowe są bardzo różne i uzależnione od funkcjonalności danego urządzenia.

I zalety płyt gramofonowych…

Jak wśród tych wszystkich wad znaleźć zalety płyt gramofonowych, które sprawiają, że winyle wracają do łask? Otóż gramofon i odtwarzane na nim lekko trzeszczące winyle wprowadzają słuchaczy w wyjątkowy klimat. To nie tylko gratka dla koneserów, ale i dla każdego fana dobrej muzyki. Dźwięk odtwarzany z płyty gramofonowej jest znacznie cieplejszy i przyjemniejszy dla naszego ucha niż tej z płyty kompaktowej. Pozwala się zrelaksować i wczuć w muzykę.

Gramofon i kolekcja płyt gramofonowych z pięknymi okładkami staje się też modnym dodatkiem do wystroju mieszkania i z pewnością zrobi wrażenie na naszych znajomych.

Post Author: przemek

Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.