Gramofon a odtwarzacz CD – podobieństwa i różnice

Gramofony i odtwarzacze płyt CD to urządzenia służące do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach. Urządzenia te różnią się jednak pod wieloma względami. Gramofony były popularne do końca lat 80. XX wieku, a później zostały wyparte przez odtwarzacze CD. Dzisiaj sytuacja ma się odwrotnie, gramofony znowu wracają do łask.

Warto wiedzieć co nieco o jednym i o drugim urządzeniu.

Gramofon do odtwarzania płyt gramofonowych

Gramofon służy do odtwarzania dźwięki z płyt gramofonowych, zwanych także płytami winylowymi i „winylami”. W Polsce na urządzenie to mówi się także „adapter”. Urządzenie do odtwarzania winyli wyewoluowało z fonografu i to właśnie po nim otrzymał zasadę działania. Płyta gramofonowa posiada wyżłobiony spiralnie ułożony rowek, na którym to znajduje się zapis dźwiękowy.

Płyta obraca się na talerzu gramofonu, którego igła przemieszcza się po żłobieniach. Nierówności wprowadzają igłę w drgania, które to przetwarzane są na impulsy elektryczne. W nowszych modelach gramofonów igła zastępowana jest promieniem lasera. Istotne dla jakości odtwarzanego dźwięku ma nie tylko dobrej jakości igła, ale również wkładki oraz przewody.

Odtwarzacz do odtwarzania płyt CD

Odtwarzacz płyt CD to elektroniczne urządzenie, które w przeciwieństwie do gramofonu nie służy do odtwarzania większych płyt gramofonowych, ale do odtwarzania mniejszych płyt CD.

Na płytach CD zapisany jest dźwięk w formacie audio. Nie ma tu żadnych rowków. Płyta CD jest gładka, a dźwięk zapisywany jest na niej za pomocą lasera. Co ciekawe, taki odtwarzacz na początku nazywano „gramofonem cyfrowym” oraz „gramofonem laserowym cyfrowym”. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się w I połowie lat 80.

XX wieku, powoli wypierając z rynku tradycyjne gramofony do odtwarzania winyli. Początkowo produkowano je jako dodatkowe sprzęty podłączane do wież stereo. Obecnie odtwarzacze CD mogą być tak małe, że umieszcza się je razem z tunerem, wzmacniaczem i magnetofonem. Taki zbiór elementów w jednej budowie nazywa się mini-wieżami. Współcześnie, kiedy gramofony znowu wracają do łask, dostępne są urządzenia do odtwarzania płyt winylowych oraz odtwarzania płyt CD w jednym!.

Post Author: przemek

przemek
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.