Gramofon z przedwzmacniaczem czy bez – co warto wybrać?

Gramofon i odtwarzane na nim płyty gramofonowe znowu są na fali popularności! Nawet współcześni muzycy powracają do zapisywania swoich dokonań na płytach winylowych. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup nowego lub używanego urządzenia i sukcesywnie poszerza swoją kolekcję winylowych krążków. Jeśli rozważasz kupno gramofonu, musisz zastanowić się czy kupić urządzenie z wbudowanym przedwzmacniaczem czy bez niego (możliwość dokupienia przedwzmacniacza zewnętrznego). Zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem zanim podejmiesz decyzję.

Jak działa gramofon z przedwzmacniaczem?

Gramofon służy do odtwarzania płyt gramofonowych (płyt winylowych zwanych potocznie winylami), na których to widnieją spiralnie ułożone rowki, wprowadzające igłę gramofonową w ruch. Drgania igły zamieniane są na sygnał elektryczny, który to przekazywany jest i dodatkowo wzmacniany właśnie w przedwzmacniaczu. Jeżeli posiadasz już w swoim domu system audio, musisz sprawdzić czy dany wzmacniacz ma wejście „phono”, które służy do podłączenia gramofonu. W przypadku braku takiego wejścia, niezbędne jest kupno przedwzmacniacza gramofonowego, który konwertuje sygnał z wkładki na sygnał liniowy.

Zewnętrzny przedwzmacniacz oferuje lepszą jakość dźwięku, ale możesz zdecydować się także na zakup gramofonu od razu z wbudowanym przedwzmacniaczem. Jakie wady i zalety mają oba rozwiązania?

Gramofon z wbudowanym czy zewnętrznym przedwzmacniaczem?

Jeśli posiadany przez Ciebie system audio nie posiada odpowiedniego wejścia „phono” do podłączenia gramofonu możesz zdecydować się na 2 rozwiązania:

  • Kupno zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego – to dodatkowy wydatek, ale zewnętrzne urządzenie oferuje lepszą jakość dźwięku. Ponadto, oddzielne elementu sprzętu umożliwiają w przyszłości wymianę przedwzmacniacza na lepszy model.
  • Kupno gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem – to dużo tańsze rozwiązanie, ale nie oferuje tak dobrej jakości dźwięku.

    Nie będziesz mógł również wymienić poszczególnych elementów na lepsze, nowsze modele.

Znasz już wady i zalety obu rozwiązań, od Ciebie zależy, które rozwiązanie okaże sie najbardziej korzystne.

Post Author: przemek

przemek
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.