Gramofony audiofilskie

Audiofile to osoby, dla których liczy się wysoka jakość odtwarzanego dźwięków. To ludzie, którzy z pasją kolekcjonują wysokiej klasy urządzenia odtwarzające dźwięk w jak najlepszej jakości. To właśnie dla nich została stworzona grupa sprzętów Hi-fi, oferujących dźwięk bez żadnych szumów i zakłóceń. Na rynku dostępne są także gramofony audiofilskie – gratka dla wszystkich miłośników winyli i muzyki w znakomitej jakości.

Gramofony dla audiofilów

Gramofony to urządzenia służące do odtwarzania płyt winylowych, na których dźwięk zapisany jest w postaci spiralnie ułożonego rowka. Igła gramofonu porusza się po rowku, a mikronierówności wprawiają ją w drgania, które zamieniane są na impuls elektryczny. W taki sposób odtwarzany jest dźwięk z płyt gramofonowych. Na rynku istnieje także grupa gramofonów audiofilskich, czyli przeznaczonych dla osób pragnących jak najlepszej jakości dźwięku.

W klasycznych urządzeniach można wychwycić szumy czy nierówności dźwiękowe, ale w sprzęcie dla audiofilów dźwięk musi być perfekcyjny. Już nawet sam design i wzornictwo wysokiej klasy gramofonów może wprawić w zachwyt. Ceny takich urządzeń wahają się w przedziale od tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dobry sprzęt audiofilski ma swoją cenę…

Niektóre modele gramofonów audiofilskich

Miłośnicy dobrej jakości dźwięku powinni zainteresować się gramofonem ONEDOF One Degree of Freedom, zaprojektowanym przez inżyniera zajmującego się nie tylko konstrukcją sprzętów muzycznych, ale i wykonywaniem projektów dla NASA czy firmy Boeing.

Gramofon posiada samocentrujący się talerz i łożysko zapobiegające rezonansom. Z wielką dokładnością wykonano również silnik gramofonu, zapewniający równomierną pracę. Urządzenie ma oczywiście swoją cenę. Każdy egzemplarz produkowany jest na zamówienie i kosztuje 150 tysięcy… dolarów!

Kolejny model gramofonu, którym powinni zaciekawić się audiofile to Acoustic Signature Ascona.

Stylowe, eleganckie, a jednocześnie bardzo ciężkie. Model Ascona to gramofon wyposażony w stabilnie i równomiernie obracający się talerz, całkowicie pozbawiony rezonansów. Mocny silnik wprawia ciężki aluminiowy talerz w ruch obrotowy. Dlaczego do produkcji talerza wykorzystano aluminium? Ponieważ jest to miękki materiał, co wpływ na optymalizację rezonansu okresowego.

Talerz od spodu pokryty jest materiałem, który ogranicza wibracje. Gramofon Ascona ma idealnie dopasowane łożysko, wyróżniające się niewielką siłą tarcia. Łożysko wykonano z utwardzonej stali, dzięki czemu jest naprawdę wytrzymałe.

Post Author: Fabian

Fabian
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.