Gramofony dla początkujących – co warto wiedzieć?

Gramofon, nazywany także adapterem, to urządzenie służące do odtwarzania dźwięku z płyt gramofonowych. Do końca lat 80. gramofon był popularnym urządzeniem, ale z czasem tak zwane „winyle” zostały wyparte przez płyty kompaktowe. Obecnie, adaptery przeżywają renesans – coraz więcej osób kolekcjonuje stare i nowe płyty winylowe, do których odtwarzania niezbędny jest właśnie gramofon. Jeśli i Ty interesujesz się zakupem adaptera, całkiem nowego lub już używanego, musisz wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Bardzo ważną dla jakości dźwięku okazuje się jakość igły, wkładki i przewodów. Poznaj także inne kwestie, o których trzeba pamiętać.

Gramofon nowy czy używany?

Kolekcjonowanie płyt winylowych i słuchanie odtwarzanej z nich muzyki ponownie zdobywa wielu zwolenników, stając się modnym hobby. Same winyle, jak i urządzenie do ich odtwarzania, czyli gramofon, nie są zbyt tanie, dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup adaptera, musi być to zakup świadomy.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z gramofonem, nie podejmuj pochopnych decyzji – nie decyduj się na pierwsze lepsze urządzenie. Odpowiednio przygotuj się do zakupu i po zapoznaniu się z potrzebnymi informacji, zacznij poszukiwania swojego pierwszego adaptera.
Pomyśl o tym, czy interesuje Cię zakup całkowicie nowego sprzętu, czy może raczej wolisz gramofon używany, który wcale nie musi okazać się gorszym zakupem. Niektórzy decydują się na zakup używanych urządzeń ze względu na ich retro charakter, który staje się ozdobą mieszkania. Zarówno jeden, jak i drugi może zadowolić Cię pod względem parametrów technicznych. Na sam początek, zainteresuj się używanym urządzeniem i wybierz sprawdzony, popularny model gramofonu. Na takim sprzęcie najlepiej się uczyć i bez wątpienia znajdziesz o nim wiele opinii i ocen w Internecie. Zainteresuj się zachodnimi gramofonami z lat 80., ale nie wybieraj zbyt starych modeli, ponieważ trudniej będzie Ci zdobyć części zamienne w razie potrzeby.

Oczywiście zakup nowego gramofonu też będzie miał swoje zalety – nowe adaptery wykorzystują nowoczesne technologie, a co za tym idzie oferują wyższą jakość odtwarzania dźwięku. Ponadto, będą objęte gwarancją.

Twój budżet na gramofon

Kwestię zakupu nowego lub używanego gramofonu może rozstrzygnąć posiadany przez Ciebie budżet. Dobrej jakości używany adapter możesz zakupić już od 300-500 zł. Jest to cena zdecydowanie niższa, niż przy zakupie nowego sprzętu, którego koszt zaczyna się od ok. 1000 zł.

Kwestie techniczne

Oprócz samej ceny, musisz wziąć pod uwagę także kwestie techniczne sprzętu. W gramofonach występują dwa rodzaje napędu – paskowy lub bezpośredni. Kolejne kwestie to wkładki i igły, czyli w głównej mierze podstawowa część gramofonu, która decyduje o jakości dźwięku.

Gdy zainteresuje Cię konkretny model adaptera, dowiedz się, czy takie części zamienne są wciąż łatwo dostępne i w razie potrzeby będziesz mógł je wymienić.

Post Author: przemek

Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.