Gramofony polskiej produkcji

Historia polskich gramofonów, czyli urządzeń służących do odtwarzania muzyki z płyt gramofonowych, jest nieodłącznie powiązana z Łódzkimi Zakładami Radiowymi Fonica. Przedsiębiorstwo to już nie istnieje, a na przestrzeni swojej działalności przyjmowało różne nazwy (ZWAT, ŁZR, T-4 oraz wcześniej wspomniana Fonica). Zakłady zajmowały się produkcją urządzeń elektronicznych i telekomunikacyjnych. Przedsiębiorstwo powstało w 1945 roku, skupiając się na produkcji aparatów telefonicznych. W 1948 roku stało się samodzielną jednostką pod nazwą Zakłady Wytwórcze Aparatów Telefonicznych, czyli ZWAT. Rok 1954 to uruchomienie produkcji gramofonów elektrycznych. Właśnie od tego momentu produkcja odtwarzaczy płyt gramofonowych zaczyna wzrastać.

W 1958 roku przedsiębiorstwo zmienia nazwę na „Łódzkie zakłady Radiowe T-4”, a w 1960 roku przyjmuje nazwę „Fonica”.

Początki polskich gramofonów

W 1954 roku w przedsiębiorstwie uruchomiono produkcję gramofonów elektronicznych GE-53, które jednak miały głośny i dość zawodny napęd. Ze względu na problemy ze sprzętem, opracowano nowy model urządzenia WG-36, który produkowano w trzech wersjach: pozbawiony obudowy, w walizce i w drewnianej skrzynce. To właśnie na podstawie tego gramofonu uruchomiona zostaje produkcja urządzenia z lampowym wzmacniaczem pod nazwą „Karolinka”. W latach 60. XX wieku wprowadzano na rynek ulepszone modele gramofonów, na których podstawie produkowano chyba wszystkim znane gramofony „Bambino”, wyposażone w lampowy wzmacniacz. Rok 1963 należało do czterobiegowe gramofonu G-410, na którego podstawie opracowano gramofon WG430 Luxton.

Pod koniec lat 60. XX wieku wyprodukowano stereofoniczny model urządzenia, a także pierwsze gramofony tranzystorowe „Tranzyston” i „Bratek”. Niestety, gramofony te okazały się dość zawodne i szybko straciły zwolenników.

Polskie gramofony klasy Hi-Fi

Początek lat 70. XX wieku to produkcja gramofonów klasy Hi-Fi, a w tym gramofonu ze wzmacniaczem „Fonomaster”. Produkcję wysokiej klasy urządzeń rozszerzono w kolejnych latach, w wyniku czego powstały gramofony „Daniel”, „Fryderyk”, „Bernard” i „Adam”. Chociaż ówczesne gramofony można było zaliczyć do dolnej klasy Hi-Fi to i tak, jak na tamte czasy, wyróżniały się solidnymi parametrami i oryginalnym wzornictwem.

Post Author: przemek

przemek
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.