Gramofony w retro stylu

Gramofony, czyli urządzenia do odtwarzania płyt gramofonowych, przeżywają swój wielki powrót. Popularne w latach 80. XX wieku, wyparte przez odtwarzacze płyt CD, znowu triumfują. Cieszą się popularnością zarówno wśród osób ze starszego, jak i młodszego pokolenia.

Dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się na gramofon zamiast zwykłego odtwarzacza płyt kompaktowych? Ponieważ urządzenia te oferują niezwykłą jakość dźwięku, znacznie przyjemniejszą dla ludzkiego ucha. Nawet gdy da się słyszeć lekkie szumy podczas odtwarzania winyli, to taka muzyka jest bardzo odprężająca. Na rynku dostępne są nowoczesne gramofony, które doskonale dopasują się do posiadanego już przez nas sprzętu – wielofunkcyjnej wieży, odtwarzacza DVD czy telewizora. Dostępne są także nowe gramofony, ale stylizowane na te stare, w stylu retro.

Nowoczesne gramofony w starym stylu

Nowe gramofony dostępne w sklepach oferują nowoczesne funkcjonalności, mimo że wyglądają jak adaptery rodem z lat 60. i 70. XX wieku. Ciekawy design i wzornictwo niekoniecznie musi wiązać się z wygórowaną ceną.

Nawet modele w przystępnych cenach pozwalają na słuchanie zarówno klasycznych płyt winylowych, jak i muzyki ze współczesnych nośników. W obudowie gramofonu mogą być umieszczone nawet radio, odtwarzacz plików w formacie mp3, wejście AUX oraz gniazdo karty pamięci SD. Muzyka odtwarzana na płytach winylowych może być nawet zapisywana od razu do formatu mp3. W nowoczesnych gramofonach nie ma problemu z przewijaniem muzyki na płycie winylowej do ulubionego kawałka.

Wyświetlacz LCD umożliwia zmianę odtwarzanych utworów muzycznych, a nawet wybieranie stacji radiowych. Do nowych gramofonów dołączane są także piloty, które umożliwiają obsługę urządzenia bez wstawania z kanapy.

Droższe modele gramofonów w stylu retro

Oprócz gramofonów w stylu retro ze średniej półki cenowej, są również modele nieco droższe. Takie gramofony wyposażone są w system umożliwiający opuszczanie i podnoszenie ramienia.

Taki system chroni płytę gramofonową przed zniszczeniem i zarysowaniem. W gramofonach może znajdować się także wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, który pozwala podłączyć urządzenie do wybranego wzmacniacza lub amplitunera. Droższy model nie musi wcale opiewać w nowoczesne elektroniczne dodatki. Swoim wyglądem nawiązuje do starych modeli, wyposażonych jedynie w przyciski start i stop.

Post Author: Fabian

Fabian
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.