Gramofony w stylu retro

Gramofony jeszcze do niedawna pozostawały w cieniu odtwarzaczy płyt CD, ale teraz znowu wracają do łask! W sklepach pojawia się coraz więcej płyt winylowych i to nie tylko z nagraniami dawnych, ale i współczesnych muzyków. Dlaczego adaptery znowu stają się popularne? Ponieważ dźwięk odtwarzany z płyty gramofonowej, mimo że mniej doskonały niż ten z płyty CD, jest przyjemniejszy i bardziej relaksujący dla ludzkiego ucha. Na rynku dostępne są używane, ale i nowe gramofony. Adaptery mogą przyjąć nowoczesny kształt, który dopasuje się do reszty sprzętu.

Ale gramofony mogą być stylizowane także na te stare urządzenia – w stylu retro. Taki sprzęt będzie ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza i przywoła ducha dawnych lat! Jakie modele powinny przykuć naszą uwagę?

Retro gramofony z wyświetlaczem LCD

Nowoczesne adaptery nie zawsze wyglądają jak zwykły sprzęt RTV. Nawet i one mogą przypominać tradycyjne gramofony z dawnych lat, które odtwarzały płyty w latach 60. i 70.

XX wieku. Nie kosztują jednak mało. Choć znajdą się adaptery za niecałe 300 zł, to warto przyjrzeć się także innym modelom. Klasyczne adaptery pozwolą na słuchanie muzyki z klasycznych winyli, a dodatkowo niektóre urządzenia zostały wyposażone w radio, odtwarzacz plików mp3, wejście AUX oraz gniazdo na karty pamięci, które zostały umieszczone pod obudową.

Mimo iż urządzenie nawiązuje do dawnego stylu to oferuje całkiem nowoczesne funkcje. Niektóre gramofony w stylu retro posiadają także wyświetlacz LCD, dzięki czemu w prosty sposób możesz zmieniać odtwarzane kawałki muzyczne i nastawiać radiowe stacje.

Adaptery z przyciskami

Gramofony w stylu retro z nieco wyższej półki cenowej to modele wyposażone w opuszczane i podnoszone ramię, chroniące winyl przez zarysowaniem. Takie modele adapterów można podłączać do wzmacniacza lub amplitunera.

W droższym modelu niekoniecznie musi znajdować się wyświetlacz LCD. By podkreślić jego charakter retro, gramofon może być wyposażony tylko w przyciski „start” i „stop”.

Gramofon z funkcją nagrywania

Adaptery mogą być także wyposażone w analogowy tuner FM i AM. Na rynku dostępny jest model z gniazdem na kasety magnetofonowe, z odtwarzaczem CD oraz plików mp3.

Ponadto, funkcja Ripp umożliwia zgrywanie dźwięków z dowolnego źródła do pliku mp3 lub na USB.

Post Author: Fabian

Fabian
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.