Jak działają płyty gramofonowe?

Płyty gramofonowe, zwane też płytami winylowymi, przybierają okrągły kształt i są znacznie większe niż płyty CD. To właśnie na nich zapisane jest analogowe nagranie dźwiękowe – przyjmuje postać spiralnie ułożonych rowków. Do ich odtwarzania niezbędny jest specjalny sprzęt – gramofon, inaczej adapter. Dlaczego płyty gramofonowe nazywa się potocznie „winylami”? Nazwa pochodzi od materiału wykonania – poli(chlorku winylu), choć płyty były wykonywane także z ebonitu lub z szelaku. Najczęściej produkowane w czarnym kolorze.

Ich średnica zazwyczaj wynosi 30 centymetrów. Do końca lat 80. były podstawowym nośnikiem dźwięku, później zostały wyparte przez płyty kompaktowe, ale znowu wracają do łask! Jak w ogóle działają płyty gramofonowe?

Budowa płyty gramofonowej

Aby zrozumieć sposób działania płyty gramofonowej, najpierw trzeba poznać jej budowę. Płyta winylowa produkowana jest najczęściej z poli(chlorku winylu), który potocznie nazywany jest po prostu winylem. To właśnie on zastąpił znacznie mniej trwały szelak, którego także używano do produkcji tego rodzaju płyt.

Płyty winylowe mają zazwyczaj średnicę 30 centymetrów, ale znajdą się też takie o średnicy 25 lub 17,5 centymetrów. Różny może być także otwór środkowy.

Rowek, igła i wkładka

Rowek to zdecydowanie najważniejszy element budowy płyty gramofonowej. To właśnie na takim rowku zapisane jest nagranie dźwiękowe. Spiralnie ułożony rowek wypełniony jest mikroskopijnymi nierównościami, dzięki którym to w ruch wprowadzana jest igła gramofonu.

Na rynku dostępne są płyty normalnorowkowe, mikrorowkowe i stereorowkowe. A czym jest wkładka? To właśnie do wkładki przytwierdzona jest igła adaptera. Płyta gramofonowa nie mogłaby działać bez specjalnego odtwarzacza – gramofonu. Ta zależność pozwala na odtwarzanie dźwięków przyjemnych dla ludzkiego ucha.

Tłocznia płyt winylowych

W Polsce działa tłocznia płyt winylowych, do której to zgłasza się coraz więcej artystów.

Muzycy zaczynają podążać za trendem i oprócz wydawania albumu muzycznego na płytach kompaktowych, skłaniają się do zapisu dźwięku na płytach gramofonowych.

Post Author: przemek

Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.