Jak działają płyty winylowe?

Płyty winylowe, inaczej gramofonowe, przeznaczone są do odtwarzania dźwięku w gramofonie. Popularne do lat 80., wyparte przez płyty kompaktowe, ponownie zdobywają popularność.

W jaki sposób działają płyty winylowe? Aby poznać zasadę ich działania, najpierw trzeba przyjrzeć się ich budowie.

Materiał wykonania i rozmiar płyty winylowej

Dlaczego płyty gramofonowe nazywa się potocznie „winylami”? Nazwa płyta winylowa ma związek z materiałem wykonania tejże płyty. Do jej produkcji wykorzystuje się poli(chlorek winylu), nazywany też „winylem”.

Jeszcze przed zastosowaniem poli(chlorku winylu) do produkcji płyt gramofonowych, wytwarzano je z mniej wytrzymałego szelaku. Płyty winylowe mogą mieć różne rozmiary. Zazwyczaj są to winyle o średnicy 17,5 cm (7 cali), 25 cm (10 cali) i 30 cm (12 cali).

Płyty różnią się między sobą także wielkością otworu, który znajduje się na środku. Płyty 10 i 12-calowe mają otwór o średnicy ponad 7 mm (dokładniej 7,24 mm), a przy 7-calowych średnica otworu może wynosić ponad 7 mm lub ponad 38 mm. Współcześnie największą popularność zdobyły płyty 12-calowe z całymi albumami muzycznymi oraz 7-calowe z singlami.

Płyty winylowe – rowek, igła, wkładka

Jaki jest najważniejszy element budowy płyty winylowej? Zdecydowanie ułożony spiralnie rowek, na którym znajduje się zapis dźwięku. We wnętrzu rowka znajduje się sporo maleńkich nierówności, które to odpowiadają za wprowadzanie w ruch igły gramofonowej, przymocowanej do wkładki. Płyty winylowe możemy podzielić ze względu na szerokość spiralnego rowka:

  • Płyty winylowe normalnorowkowe – rowek 120 mikrometrów
  • Płyty winylowe mikrorowkowe – rowek 55 mikrometrów
  • Płyty winylowe stereorowkowe – rowek 40 mikrometrów

Płyta winylowa ze spiralnie ułożonym rowkiem i dziurką o odpowiedniej średnicy odtwarzana na gramofonie z igłą i wkładką tworzy połączenie pozwalające na odtwarzanie muzyki zapisanej na winylu.

Muzyka ta jest znacznie przyjemniejsza dla ludzkiego ucha niż ta odtwarzana z płyty CD. Pozwala się zrelaksować i powrócić do klimatu z dawnych lat. W Polsce funkcjonuje tłocznia płyt winylowych, do której to zgłasza się coraz więcej artystów, chcących utrwalić swoje dokonania muzyczne właśnie na płytach gramofonowych, a nie tylko na płytach kompaktowych.

Post Author: przemek

przemek
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.