Konserwacja gramofonu

Gramofon i płyty winylowe ponownie zdobywają popularność. Mimo iż zostały wyparte przez płyty kompaktowe, to obecnie przeżywają swój renesans. Coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego lub nowego gramofonu i zaczyna poszerzać swoją kolekcję płyt winylowych. Jednak o sam adapter, jak i winyle trzeba odpowiednio dbać.

Płyty gramofonowe są delikatne i podatne na zarysowania, dlatego muszą być dobrze użytkowane i pielęgnowane. Zobacz również jak powinien być konserwowany sam gramofon.

Konserwacja płyt gramofonowych

Odpowiednia konserwacja i właściwe użytkowanie płyt winylowych przedłuży ich żywotność, a co za tym idzie pozwoli cieszyć się dźwiękami płynącymi z gramofonu na dłużej. Winyle powinny jak najdłużej zachować wysoką jakość odtwarzania.

Płyty gramofonowe wykonywane są z tworzywa sztucznego, a dokładniej poli(chlorku winylu), zwanego też potocznie winylem, stąd nazwa płyt. Tworzywo to ze względu na swoje właściwości elektrostatyczne przyciąga do siebie kurz. Zastanawiasz się jak to możliwe, skoro płyta schowana jest w kopercie? Kurz osiada na winylach podczas ich odtwarzania w gramofonie, a następnie przenika do opakowania, do którego wkładamy zakurzoną płytę prosto z adaptera. Najlepiej wyposażyć się w szczoteczkę a antystatycznym włosiem, które bez problemu zbierze kurz z powierzchni winyla przed odtworzeniem w gramofonie i przed schowaniem jej do opakowania.

Unikaj także zostawiania tłustych odcisków palców na płytach.

Konserwacja gramofonu

Bardzo ważnym elementem gramofonu jest jego igła przymocowana do wkładki. Igła porusza się po płycie gramofonowej, która wprawia ją w ruch dzięki spiralnie ułożonemu rowkowi. Nawet jak najlepiej zakonserwowana płyta winylowa nie będzie nam dobrze służyła, jeśli będzie odtwarzana na niewłaściwej wkładce.

Dlatego warto mieć to wszystko na uwadze. Istotna jest także kalibracja wkładki gramofonowej i ramienia, by woski były odpowiednio dobrej jakości. Igłę powinniśmy oczyszczać z kurzu za pomocą małej szczoteczki z odpowiednim włosiem, przeznaczonej specjalnie do pielęgnacji igły gramofonowej. Na rynku możemy znaleźć również różnego typu specjalne fluidy do pielęgnacji igieł i do pielęgnacji płyt winylowych.

Post Author: przemek

Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.