Nietypowe płyty winylowe

Płyty winylowe, a dokładniej płyty gramofonowe, to płyty w okrągłym kształcie i średnicy do 30 centymetrów. Na takim krążku znajduje się spiralny rowek, na którym to zapisane jest analogowe nagranie dźwiękowe. Winyle produkowano z różnych materiałów, ale najczęściej z poli(chlorku winylu), stąd też wzięła się potoczna nazwa płyt gramofonowych – „płyty winylowe”. Na takie krążki mówi się także „czarne płyty” i „płyty analogowe”. Były popularne do końca lat 80. XX wieku, ale później zostały wyparte przez płyty kompaktowe. Ponownie wracają do łask, ciesząc się coraz większą popularnością wśród młodego i starego pokolenia. Istnieją także dość nietypowe płyty winylowe, które odbiegają budową i wyglądem od tradycyjnych winyli. Mogą mieć:

  • Nietypowe tłoczenie ścieżki
  • Nietypowy materiał wykonania
  • Nietypowe rozmiary
  • Nietypowe kolory
  • Nietypowe nadrukowane grafiki

Nietypowe tłoczenie ścieżki

Każda płyta gramofonowa posiada tłoczenie ścieżki, które wprawia igłę gramofonu w ruch i sprawia, że zaczynają wydobywać się dźwięki. Płyty winylowe mogą mieć taką ścieżkę tłoczoną od środka do zewnątrz, ale mogą być to także winyle z częściowym tłoczeniem, z podwójną ścieżką (początki stereo), równoległym zapisem kilku ścieżek i niekończącą się pętlą.

Nietypowy materiał wykonania

Płyty winylowe wykonuje się z winylu, a dokładniej z poli(chlorku winylu). W dawnych latach pojawiły się jednak winyle tłoczone na folii lub na bardzo cienkiej warstwie poli(chlorku winylu). Tak wyprodukowane płyty były najczęściej dodatkiem do magazynów czy książek. Oprócz plastikowych „pocztówek dźwiękowych” pojawiły się nawet płyty papierowe.

Płyty winylowe o nietypowych rozmiarach

Klasyczne płyty gramofonowe to takie o rozmiarach 12 cali w przypadku albumu muzycznego i 7 cali w przypadku singla. Jednak pojawiły się winyle o zupełnie innych rozmiarach – 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 16, 20 cali. Miały one różne przeznaczenie, dotyczyły minialbumów, płyt promocyjnych, podziemnych wydawnictw grup punkowych czy japońskich płytek.

Płyty w nietypowych kolorach i wzorach

Płyty winylowe to płyty czarne, ale powstały także płyty w innych niż czerń kolorach. Pierwsze krążki produkowane z szelaku miały różne kolory – czerwone, niebieskie, a nawet przezroczyste! Co ciekawe, niektóre płyty miały nie tylko oryginalną barwę, ale nawet zapach owoców! Krążki z nadrukowaną płytą to także dość oryginalne produkcje. Na płytach pojawiały się takie nadruki jak zdjęcia muzyków i rysunki.

Post Author: przemek

przemek
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.