Patefon a gramofon

Płyty winylowe wracają do łask, a wraz z nimi urządzenia przeznaczone do odtwarzania płyt gramofonowych czy płyt patefonowych. Bardzo często określenia gramofon i patefon są stosowane wymiennie. Jest to niewątpliwy błąd, ponieważ są to dwa różne rodzaje urządzeń.

Jak działa gramofon?

Gramofon służy do odtwarzania dźwięku zapisanego na specjalnych płytach gramofonowych.

W Polsce gramofon nazywa się często adapterem. Ale już nazywanie takiego sprzętu patefonem byłoby błędem! Gramofon odziedziczył zasadę działania fonografu i to właśnie od niego wyewoluował. Odtwarza się na nim płyty posiadające żłobienia w kształcie spiralnie ułożonego rowka, który wprowadza igłę gramofonu w drgania i przyczynia się do odtwarzania dźwięków. Drgania igły konwertowane są bowiem na impulsy elektryczne.

Jak działa patefon?

Patefon z kolei to przenośne urządzenie z mechanicznym napędem, które służy do odtwarzania muzyki z płyt patefonowych. Zostało wynalezione przez braci Pathe, a później produkowane przez firmę „Pathe Freres”, stąd też jego nazwa – patefon. Odtwarzanie płyt w patefonie nie odbywa się za pomocą igły, jak ma to miejsce w gramofonie, ale za pomocą kulki osadzonej na ramieniu. Zamiana igły na kulkę miała niewątpliwą zaletę – eliminowała szumy, które powstawały w czasie tarcia igły o odtwarzaną płytę.

Na pierwszy rzut oka płyty patefonowe do złudzenia przypominają płyty gramofonowe. Jednak odtworzenie tej pierwszej na gramofonie powodowało jej uszkodzenie. Z tego też względu do dzisiaj zachowało się niewiele nagrań na płytach patefonowych. Czym jednak różniły się owe płyty? Płyty patefonowe wyróżniały się wgłębnym zapisem dźwięku, inną liczbą obrotów i inną średnicą.

Jak odróżnić patefon od gramofonu?

Patefony to urządzenia produkowane przez firmę Pathe, odtwarzające szelakowe płyty patefonowe, a gramofon to sprzęt odtwarzający płyty gramofonowe, wykonane najczęściej z winylu. Jak odróżnić patefon od gramofonu? W patefonie główka membrany na końcu ramienia ułożona jest wertykalnie, a w gramofonie główka ustawiona jest pionowo, jednak równoległe do spiralnego rowka płyty..

Post Author: Fabian

Fabian
Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.