Wzmacniacze do gramofonów

Gramofony, czyli urządzenia do odtwarzania dźwięku z płyt winylowych, znowu wracają do łask! Świetnie wyglądają, wprowadzają w klimat muzyki z dawnych lat i są przyjemne dla ludzkiego ucha. Jeśli i Ty przymierzasz się do zakupu gramofonu i dopiero zaczynasz przygodę z tym urządzeniem, musisz wiedzieć o kilku kwestiach. Sam gramofon nie wystarczy do odtwarzania dźwięku.

Potrzebny jest jeszcze wzmacniacz i głośniki. Zobacz krótki poradnik, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Gramofon z wbudowanym czy zewnętrznym wzmacniaczem? Wzmacniacz lampowy czy może tranzystorowy? I czym różni się przedwzmacniacz od wzmacniacza?

Gramofon z oddzielnym czy wbudowanym wzmacniaczem?

Możesz od razu kupić gramofon z wbudowanym wzmacniaczem i z wbudowanymi głośnikami, ale nie jest to rozwiązanie najlepsze.

Taka opcja wiąże się z niższą ceną, ale nie pozwala dobrać komponentów o jak najlepszych parametrach. Kupno oddzielnie gramofonu, wzmacniacza i kolumn ma jeszcze jedną zaletę – możesz wymienić je na lepsze modele w każdej chwili!

Jaki wzmacniacz do gramofonu?

Gramofon możesz podłączyć do wzmacniacza, amplitunera (wzmacniacza z radiem) lub do wielofunkcyjnej wieży. Takie urządzenia muszą mieć jednak odpowiednie wejście „phono”, umożliwiające podłączenie gramofonu.

Jeśli wzmacniacz nie posiada takiego wejścia, niezbędny będzie zakup przedwzmacniacza gramofonowego, który bezpośrednio połączy gramofon ze wzmacniaczem. Jeśli zależy Ci na wielofunkcyjnym wzmacniaczu, upewnij się, że ma on wejścia nie tylko do gramofonu, ale również do laptopa, odtwarzacza CD i radia.

Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy?

Wybierając wzmacniacz do gramofonu możesz wybrać pomiędzy wzmacniaczem lampowym a wzmacniaczem tranzystorowym.

Technika lampowa może wydawać się nieco przestarzała, ale jest nadal wykorzystywana w produkcji wzmacniaczy. Dlaczego? Ponieważ właśnie wzmacniacze lampowe, używane jako urządzenia do gramofonu, zapewniają lepszą jakość odtwarzanego dźwięku. Z kolei jeśli odtwarzasz cyfrowe pliki, które nie mają wysokiego poziomu zakłóceń, śmiało używaj wzmacniaczy tranzystorowych.

Post Author: przemek

Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.