Zalety i wady gramofonu

Gramofon, czyli urządzenie do odtwarzania muzyki z płyt winylowych, obecnie przeżywa swój renesans. Urządzenie było popularne do końca lat 80., po czym zostało wyparte przez sprzęt odtwarzający płyty kompaktowe. Dzisiaj w wielu miejscach możliwy jest zakup płyt gramofonowych. I nie chodzi tylko o stare winyle sprzedawane na straganach, ale również i o nowe płyty w sklepach muzycznych. W związku z pojawieniem się takich płyt, pojawiła się także potrzeba odtwarzania ich na odpowiednim sprzęcie, czyli na adapterze.

Można oczywiście zdecydować się na zakup używanego urządzenia w retro charakterze, ale bez problemu znajdziesz także całkowicie nowy sprzęt. Ale czy w ogóle warto inwestować w gramofon? Poznaj wszystkie zalety i wady tego urządzenia!

Zalety gramofonu

Początkowe żywe zainteresowanie płytami CD, ustępuje fascynacji płytami gramofonowymi. Dźwięk analogowy, odtwarzany z płyt winylowych, nie jest technicznie tak doskonały jak ten z płyt kompaktowych, ale jest to dźwięk znacznie przyjemniejszy dla naszego ucha. Zarówno stare, jak i nowe kawałki muzyczne odtwarzane z adaptera, mają niezwykłe brzmienie. Dana metoda rejestracji dźwięki na płycie przekłada się na jakość muzyki. Dźwięki płynące z „winyli” są cieplejsze i relaksujące.

Możemy usłyszeć potężny, a zarazem miękki bas, a także wyraziste wysokie tony. Oprócz samego dźwięku, warto zwrócić uwagę także na samą oprawę graficzną takiej płyty. W przypadku płyty CD mamy mniejsze pole do popisu. Z kolei duża powierzchnia płyty gramofonowej pozwala wykazać się grafikom i artystom. Kolekcja płyt winylowych robi niesamowite wrażenie!

Wady gramofonu

Oprócz niewątpliwych zalet adaptera, urządzenie ma też swoje wady, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu. Wiedz, że jest to urządzenie dość drogie.

Używane modele możesz kupić od 300 do 500 zł, ale koszty nowego sprzętu to około 1000 zł. Nie tylko sam adapter jest kosztowny, ale i płyty gramofonowe – kosztują więcej niż płyty CD. W dodatku, nieodpowiednio użytkowane winyle po prostu się niszczą. Są bardzo delikatne, dlatego nietrudno o ich uszkodzenie. Przy odtwarzaniu płyt z gramofonu, nie masz także możliwości przewijania płyty do konkretnego kawałka.

Podsumowanie – zalety i wady gramofonu

Zalety gramofonu:

  • Adapter oferuje niepowtarzalny charakter brzmienia,
  • Dźwięk analogowy jest technicznie mniej doskonały, ale przyjemny dla ucha i relaksujący,
  • Gramofon w stylu retro będzie również elementem dekoracyjnym wnętrza,
  • Niepowtarzalna oprawa graficzna płyty – kolekcja winyli robi wrażenie.

Wady gramofonu:

  • Płyty winylowe są dość drogie – droższe od płyt kompaktowych,
  • Płyty gramofonowe są delikatne i łatwo je uszkodzić,
  • Nie ma możliwości łatwego przewijania muzyki,
  • Gramofon zajmuje dość dużo miejsca,
  • Zakup nowego urządzenia to spory wydatek.

.

Post Author: przemek

Prawdziwy meloman - zawsze słucha muzyki w słuchawkach, nawet w samochodzie.